Elbling

Orzeźwiający Elbling należy do najdłużej uprawianych odmian białych w Europie. Winiarze z regionu  Mozeli podkreślają, że tradycja uprawy Elblinga ma 2 tysiące lat a samo grono przywieźli Rzymianie, którzy nazwali „Vitis alba”, co oznaczało „białe grono”. 

Miał moment w swojej historii, gdy zajmował znaczne połacie niemieckich i luksemburskich winnic, z czasem jednak popadł w zapomnienie, zastąpiony przez bardziej atrakcyjne i rentowne szczepy. 

Dzisiaj ta odmiana jest bardzo wyjątkowa i uprawiana  głównie w górnych częściach regionu Mozela w Niemczech i w Luksemburgu. 

W regionie Górnej Mozeli występuje wapień muszlowy, który jest glebą preferowaną przez Elblinga. Ten szybko dojrzewający szczep nie ma dużych wymagań co do gleby. Na wapieniu muszlowym wytwarza jednak najlepiej swoją charakterystyczną świeżość.

 

 

 

 

 

Elbling ma tendencję do odawania moszczu o niskiej zawartości cukru, a win o wysokiej kwasowości i o neutralnym charakterze.

Z winogron produkuje się świeże, wyborne i raczej neutralne wina stołowe. w nosie wyczuwalne jabłko, trawa cytrynowa z ananasem.

Bardzo rzadko spotykana jest mutacja Czerwony Elbling (Roter Elbling), która wbrew nazwie również jest winem białym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna myśl na temat “Elbling

Dodaj komentarz