Pulpo a la gallega

Pulpo a la gallega (lub polbo á feira) to najsłynniejsze regionalne danie hiszpańskiej Galicji, najczęściej podawane w formie przystawki (tapa).

Składniki:
 ośmiornica (ok. 1 kg)
1 cebula
2-3 liście laurowe
oliwa z oliwek
sól morska
mielona papryka (ostra i łagodna), 0,5 kg ziemniaków

 

 

 

Przygotowanie:

  1. Świeżą ośmiornicę należy dokładnie oczyścić. Aby zmiękczyć mięso ośmiornicy wkładamy ją na noc do zamrażalnika. Ten krok nie jest potrzebny jeśli kupiliśmy ośmiornicę uprzednio zamrożoną. Wówczas trzeba ją tylko rozmrozić i oczyścić z zewnętrznych zanieczyszczeń (znajdują się głównie na mackach).
  2. Po rozmrożeniu wykonujemy coś, co Hiszpanie nazywają „straszeniem ośmiornicy” (asustar al pulpo), trzykrotnie wkładamy ją do wrzątku solonej wody na kilka sekund i wyciągamy.
  3. Zagotowujemy wodę z dodatkiem 2-3 liści laurowych (nie dodawać soli!). Do wrzątku wrzucamy ośmiornicę i gotujemy na średnim ogniu określoną ilość czasu w zależności od jej wagi (przyjęte jest że na każdy kilogram wagi ośmiornicy wymagane jest 30 minut gotowania, czyli np.1,5 kilogramowę ośmiornicę gotujemy przez około 45 minut).
  4. W międzyczasie gotujemy ziemniaki pokrojone w plastry.
  5. Ugotowaną ośmiornicę pozostawiamyw zagotowanej wodzie na jeszcze około 5 minut. Następnie kroimy ją na kawałki grubości 1-2 cm.
  6. Podajemy na talerzu kawałki ośmiornicy razem z plastrami ziemniaków (na ciepło), skrapiamy obficie oliwą z oliwek, posypujemy mieloną papryką i doprawiamy solą.

Jakie wino dobrać do ośmiornicy?

Najlepsze będą białe, wytrawne, jakby nie było galicyjskie albariño. Z win powstających z winogron międzynarodowych szczepów najlepiej w połączeniu z pulpo a la gallega wypada młode, świeże chardonnay.

 

Dodaj komentarz