Viognier

Viognier to odmiana winogron białych. Pochodzi z doliny Rhône we Francji. Poza Rhône, Viognier można znaleźć w regionach Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii Nowej Zelandii. W niektórych regionach winnych odmiana ta jest skoagmentowana z  czerwoną winogroną Syrah, gdzie może przyczynić się do koloru i bukietu wina.

 

Podobnie jak Chardonnay, Viognier ma potencjał do produkcji win pełnotłuszczowych o bujnym, miękkim charakterze. W przeciwieństwie do Chardonnay, odmiana Viognier ma bardziej naturalne aromaty, które zawierają notatki brzoskwinia, gruszki, fiołki i minerality. Potencjalna jakość produktu Viognier zależy w znacznym stopniu od praktyk winiarskich i klimatu z winogroną wymagających długiego, ciepłego sezonu w celu pełnego dojrzewania, ale nie klimatu, który jest zbyt gorący, gdzie grono rozwija wysoki poziom cukrów i potencjalnego alkoholu przed jego mogą rozwinąć się aromatyczne notatki. Winogrono jest naturalnie odmianą o niskim plonie, która może sprawić, że niektóre winnice są mniej ekonomicznie sadzone.

 

 

 

 

 

Wina Viognier są znane z kwiatowych aromatów. Istnieje również wiele innych aromatów kwiatowych i owocowych, które można dostrzec w tych winach w zależności od miejsca, w którym były uprawiane, warunków pogodowych i wieku winorośli. Chociaż niektóre z tych win, zwłaszcza tych ze starych winorośli i późnych zbiorów win, nadają się do starzenia się, większość przeznaczona jest do spożycia przez młodych. Skrzypce powyżej trzech lat tracą dużo kwiatowych aromatów, które sprawiają, że wino jest wyjątkowe. Starzenie się tych win często daje bardzo ostre pijące wino, które jest niemal całkowicie płaskie w nosie. W zależności od stylu winiarskiego wino może często uderzyć w szczyt w wieku jednego roku.

Wysoce aromatyczna i owocowa postać winogronowa pozwala Viognierowi dobrze sprzyjać pikantnym pokarmom, takim jak tajska i inna kuchnia azjatycka.

Opublikowany w Wina

Dodaj komentarz