Chardonnay

 

Tradycyjnie uznaje się, iż chardonnay pochodzi z francuskiego regionu Burgundii z okolic Chablis, zaś nazwa wywodzi się od miejscowości Chardonnay. Według badań na Uniwersytecie Kalifornijskim powstała ona na skutek naturalnej krzyżówki szczepów pinot gris i niemal nieuprawianego już dziś, pochodzącego ze środkowej Europy, Chorwacji szczepu Gouais blanc.

Odmiana ta uprawiana jest w niemal we wszystkich krajach winiarskich, dając wina o różnym charakterze. Chardonnay to wyjątkowo wdzięczny szczep dla wprawnych enologów. Odpowiednie nasadzenia i właściwa pielęgnacja procentuje winami o dużym indywidualizmie, złożoności i różnorodnym charakterze. Z kolei łatwość uprawy i masowa produkcja skutkuje wytwarzaniem tanich trunków o wątpliwych zaletach. Kolor wina jest zwykle blado-żółty.

Tym, co łączy chardonnay wytwarzane we wszystkich zakątkach świata są charakterystyczne, słodkie nuty owoców egzotycznych takich jak cytrusy (cytryna i limonka w chłodniejszych klimatach) oraz melon, mango, ananas, banan (z winogron zbieranych w cieplejszych miejscach globu). Od lekkiego i owocowego, aż po pełne, maślane, kremowo-waniliowe.

 

 

 

 

 

 

Opublikowany w Wina

Dodaj komentarz